Home > Fotbal > Viitorul revine pe final și ia toate cele trei puncte de la Clinceni

Viitorul revine pe final și ia toate cele trei puncte de la Clinceni

Viitorul a învins în această după amiază în deplasare pe Academica Clinceni cu scorul de 3-2 în primul meci al etapei a doua din play-out-ul ligii 1.

Ganea a deschis scorul pentru Viitorul în minutul 19 cu un șut frumos din întoarcere de la marginea careului. Ilfovenii au egalat chiar înainte de pauză prin Cebotaru care a înscris fără emoții de la marginea careului mic.

Șut a adus-o pe Academica în avantaj în minutul 55, după o reluare cu capul dintr-o poziție dificilă în urma unei lovituri de colț. Iancu a restabit egalitatea în minutul 74 transformând o lovitură de la 11 metri. Rivaldinho a adus victoria trupei lui Hagi, înscriind fără probleme după o minge respinsă în față Santos la șutul lui Munteanu.

Clinceni:Santos – Kontoes, Humanes (Bejan ’46), Patriche, Dobrescu – Cebotaru, Albu, Şut – Merloi (Ion ’76), Vojtus, Buziuc (Ventura ’62). Antrenor Ilie Poenaru;

Viitorul: Căbuz – Boboc, Mladen, Ghiţă, De Nooijer (Casap ’61) – Ciobanu (Dussaut ’46), Artean, Ganea – Iancu – Rivaldinho, Zoua (Munteanu ’70). Antrenor Gheorghe Hagi;

Arbitri: Lucian Rusandu – Vladimir Urzică, Marius Marchidanu – Andrei Chivulete;

Clinceni: Humanes ’23, Buziuc ’59;

Viitorul: Ganea ’21, Ghiţă ’33, Căbuz ’90+4;

Cu aceasă victorie, Viitorul acumulează 24 de puncte și se menține pe locul 7, în timp ce Clinceni continuă să fie pe 11 cu 14 puncte.

Etapa viitoare, Clinceni va juca în deplasare la Voluntari, iar Viitorul va primi vizita lui Poli Iași.