Home > Fotbal > Astra o învinge pe Botoșani și urcă pe podium în Liga 1

Astra o învinge pe Botoșani și urcă pe podium în Liga 1

Astra Giurgiu a învins în această seară pe teren propriu pe FC Botoșani, scor 1-0, în primul meci al etapei secunde din play-off.

Unicul gol al meciului a fost înscris în minutul 64 de Gabriel Tamaș din penalty. Botoșănenii au avut și ei un gol marcat în prima repriză, însă centrarul partidei a anulat reușita lui Keyta pentru un presupus fault în atac.

Astra: Lazar – Graovac, Tamaş, Dima, Radunovic – Baicu (Ioniţă ’28), Seto, Crepulja, Răduţ – Alibec (Begue ’90+1), Fatai (Simion ’79). Antrenor: Bogdan Andone;

Botoșani: Hankic – Haruţ, Chindriş, Şeroni (Patache ’55), Ţigănaşu – Papa, Rodrigues – Ashkovski (Alexandru ’80), Florescu, Keyta – Ofosu. Antrenor: Marius Croitoru;

Arbitru: Ionuț Coza;

Astra: Fatai ’66, Alibec ’76, Begue ’90+2 ;

Botoșani: Chindriş ’73;

Cu această victorie, Astra urcă pe locul 3 cu 24 de puncte și o depăseste pe adversara sa de astăzi, care cade pe patru cu același număr de puncte ca și giurgiuvenii.

Etapa viitoare, Astra va primi vizita lui Gaz Metan Mediaș, iar Botoșani va juca în deplasare la Craiova.