Home > Fotbal > FCSB învinge în prelungiri în deplasarea de la Iași

FCSB învinge în prelungiri în deplasarea de la Iași

Poli Iași și FCSB s-au întâlnit în această seară în Copou într-un meci contând pentru etapa a 19-a din Liga 1.
Înaintea etapei, Poli ocupa locul 9 cu 22 puncte, în timp ce FCSB era pe 6 cu 27 de puncte.
Poli Iași a început partida în următoarea formulă: Rusu – Cabral, Breeveld, Frăsinescu, Radu – Cristea, Passaglia – Platini, Onea, Bîrnoi – Cristea.
FCSB a trimis pe teren următorul prim 11: Bălgrădean – Manea, Planic, Cristea, Panțîru – Oaidă, Nedelcu, Popescu – Man, Tănase, Coman.
În minutul 15, Platini îi centrează excelent lui Andrei Cristea care înscrie cu o lovitură de cap. În minutul 24, Ovidiu Popescu îl lansează pe Tănase, acesta pătrunde în careu și șutează în transversală. În minutul 30, Breeveld îl faultează în careu pe Tănase și se acordă penalty. Același Tănase transformă sigur și readuce egalitatea.
În minutul 52, Gnohere recepționează o minge la marginea careului, preia și șutează puțin pe lângă poartă. În minutul 65, Man centrează din corner, Gnohere reia cu capul, dar Rusu este la post și respinge spectaculos. În minutul 81, Tănase îi trimite în careu lui Manea care șutează însă același Rusu reușeste să respingă. În prelungirile partidei, Florinel Coman îi trimite în careu lui Denis Man, care înscrie cu un șut din 6 metri.
FCSB învinge pe Poli Iași cu 2-1 și egalează la puncte pe Gaz Metan pe locul 5 în Liga 1.
Etapa viitoare, Poli Iași va juca în deplasare Cu Chindia Tîrgoviște, în timp ce FCSB va primi vizita lui Gaz Metan Mediaș.