Home > Fotbal > Cu Pleșca în zi de grație, Gaz Metan se impune în fața celor de la FC Voluntari

Cu Pleșca în zi de grație, Gaz Metan se impune în fața celor de la FC Voluntari

Gaz Metan a întâlnit-o în acestă seară la Mediaș pe FC Voluntari în primul meci al etapei a 19-a din Liga 1.
Înaintea etapei, Gaz Metan ocupa locul 5 cu 27 de puncte, în timp ce ilfovenii se clasau pe locul 14 cu 8 puncte.
Edi Iordănescu a trimis pe teren următorul prim 11: Pleșca – Romeo, Larie, Constantin, Velisar – Fofana, Roșu – Olaru, Cardoso, Chamed – Buș.
FC Voluntari a început partida în următoarea formulă: Rîmniceanu – Strună, Balaur, Armaș, Vlad – Căpățână, Gorobsov, Laidouni – Gheorghe, Țîră, Mățan.
În minutul 6, Țîră îi fură mingea lui Larie și scapă singur cu Pleșca, dar acesta reușeste să intervină salvator. În minutul 26, Căpățână pătrunde în careu și îi întoarce lui Gheorghe, dar șutul acestuia este scos de Pleșca. În minutul 58, Gheorghe îi trimite excelent în careu lui Mățan, acesta îl driblează pe Pleșca, dar trimite în bară. În minutul 68, Vlad îi dă o pasă perfectă cu exteriorul lui Căpățână care râmăne singur cu Pleșca, dar acesta intervine din nou salvator. În minutul 79, Velisar centrează la marginea careului pentru Buș, acesta preia, driblează un adversar și înscrie pentru 1-0.
Gaz Metan învinge cu 1-0 pe FC Voluntari și îsi consolidează poziția a 5-a în clasament.
Etapa viitoare, Gaz Metan va juca în deplasare cu FCSB, în timp ce FC Voluntari va primi vizita celor de la Viitorul.