Home > Fotbal > Clinceni salvează pe final un punct cu FC Hermannstadt

Clinceni salvează pe final un punct cu FC Hermannstadt

Academica Clinceni a întâlnit-o în această după-amiază pe teren propriu pe FC Hermannstadt într-un meci contând pentru etapa a 19-a din Liga 1.
Înaintea etapei, Academica ocupa locul 11 cu 18 puncte, în timp ce FC Hermannstadt era pe 13 cu 15 puncte.
Academica Clinceni a început partida în următoarea formulă: Vâlceanu – Matei, Răuță, Patriche, Pîrvulescu – Cebotaru – Merloi, Șut, Deretti, Buziuc – Vojtus.
FC Hermannstadt a trimis pe teren următorul prim 11: Figueiredo – Luchin, Diarrassouba, Stoica, Opruț – Pires, Rimane, Dumitriu – Vodă, Bușu, Petrescu.
După o primă repriză săracă în faze de poartă, în minutul 49 Robert Ion îi trimite excelent în careu lui Buziuc, acesta face un dribling, culcă portarul, dar trage pe lângă cu toată poarta goală în față. În minutul 56, Bușu centrează de pe partea dreaptă, Yazalde prelungește pentru Petrescu care înscrie de 4 metri. În minutul 89, Robert Ion pătrunde în careu și trimite în fața porții, portarul Figueiredo nu poate reține mingea, iar Vojtus trimite mingea în plasă din doi metri.
Academica Clinceni și FC Hermannstadt termină la egalitate 1-1, iar cele două echipe îsi păstrează locul în clasament.
Etapa viitoare, Academica va juca în deplasare cu Sepsi Sf. Gheorghe, în timp ce FC Hermannstadt va înfrunta acasă pe Dinamo.