Home > Fotbal > FCSB învinge pe Gaz Metan și face un pas important spre play-off

FCSB învinge pe Gaz Metan și face un pas important spre play-off

FCSB a întâlnit-o în această seară pe Gaz Metan pe National Arena în primul meci al etapei a 20-a din Liga 1.
Înaintea etapei, FCSB ocupa locul 6 cu 30 de puncte, iar Gaz Metan era pe 5 cu acelasi număr de puncte.
FCSB a început partida în următoarea formulă: Bălgrădean – Crețu, Planic, Soiledis, Panțîru – Popescu, Nedelcu, Tănase – Man, Gnohere, Coman.
Edi Iordănescu a trimis pe teren următorul prim 11: Pleșca – Pleașcă, Larie, Constantin, Velisar – Fofana, Droppa – Ciocan, Chamed, Ely Fernandes – Buș.
În minutul 23, Chamed centrează de pe partea stângă, Fernandes reia cu capul, dar Bălgrădean reușește să intervină. Din respingere mingea ajunge la Buș, iar șutul său deviat nimerește bara. În prelungirile primei reprize, Ovidiu Popescu centrează perfect pentru Man , dar acesta trimite incredibil peste din 3 metri cu poarta goală.
În minutul 49, Roberto Romeo trimite în față porții, de unde Shamed șutează din 3 metri, însă Bălgrădean are o intervenție fantastică. În minutul 66, Tănase îi trimite în fața porții lui Coman care înscrie fără probleme. În minutul 79, FCSB scapă pe contraatac, Man ia o acțiune pe cont propriu, intră în careu și înscrie pentru 2-0. În minutul 89, Tănase pătrunde în careu, întoarce un adversar și îi pasează lui Man, dar șutul acestuia este scos de Pleșca.
FCSB învinge pe Gaz Metan cu 2-0 și urcă pe locul 4 în clasament.
Etapa viitoare, FCSB va juca în deplasare cu Viitorul, iar Gaz Metan se va deplasa la Iași pentru partida cu Poli.