Home > Fotbal > Astra învinge Viitorul deși a fost dominată tot meciul

Astra învinge Viitorul deși a fost dominată tot meciul

Viitorul și Astra Giurgiu s-au întâlnit în această seară la Ovidiu în ultimul meci al etapei a 19-a din Liga 1.

Înaintea etapei, Viitorul ocupa locul 3 cu 32 de puncte, în timp ce Astra era pe 2 cu 34 de puncte.

Gică Hagi a trimis pe teren următorul prim 11: Căbuz – Boboc, Țîru, Ghiță, De Nooijer – Ciobanu, Mladen, Houri – Matei – Rivaldinho, Calcan.

Astra a început partida în următoarea formulă: Lazar – Graovac, Tamaș, Dima – Bruno, Simion, Răduț, Radunovic – Budescu, Alibec, Matei.

În minutul 37, Ciobanu centrează din corner, iar Ghiță reia cu capul, însă Lazar este la post și respinge. În minutul 63, Ciobanu trimite puțin pe lângă dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri. În minutul 77, Alibec îi trimite excelent lui Gheorghe care scapă singur cu portarul și îl execută pe acesta cu un șut din 10 metri.

Astra învinge Viitorul cu 1-0, ajunge la șaptea victorie consecutiva și se menține pe locul secund, la un punct în spatele liderului CFR.

Etapa viitoare, Astra va primi vizita Craiovei, în timp ce Viitorul se va deplasa la Voluntari.