Home > Fotbal > Craiova învinge FC Botoșani și se aproprie de lider

Craiova învinge FC Botoșani și se aproprie de lider

Universitatea Craiova a întâlnit-o în această seară pe Ion Oblemenco pe FC Botoșani într-un meci contând pentru etapa a 19-a din Liga 1.
Înaintea etapei, Craiova ocupa locul 4 cu 31 de puncte, iar FC Botoșani era pe 7 cu 26 de puncte.
Victor Pițurcă a trimis pe teren următorul prim 11: Popescu – Vlădoiu, Bălaşa, Tiago Ferreira, Bancu – Zakaric, Cicâldău, Qaka – Bărbuţ, Ivan, Mihăilă.
FC Botoșani a început partida în următoarea formulă: Pap – Haruţ, Miron, Chindriş, Ţigănaşu – Papa, Rodriguez – Ashkovski, Ebenhofer, Ofosu – Andronic.
În minutul 19, Cicâldău centrează din corner, Zakaric reia cu capul spre poartă, iar Mihăilă înscrie din trei metri cu o lovitură de cap. În minutul 27, Miron îl faultează în careu pe Ivan și se acordă penalty. Cicâldău transformă fără emoții și dublează avantajul gazdelor. În minutul 30, Cicâldău îi trimite filtrant excelent lui Ivan care scapă singur cu portarul, dar acesta trimite puțin pe lângă poartă. În minutul 39, Ofosu pătrunde spre poarta oltenilor, intră în centru și șutează de la 20 de metri fără speranțe pentru Popescu.
În minutul 58, Ashkovski ia o acțiune pe cont propriu, driblează doi adversari, intră în careu, dar șutul său se duce în transversală. La ultima fază a meciului la un corner al Botoșaniului, portarul Pap vine în careul advers, mingea ajunge la acesta, dar este deposedat de Ivanov care pleacă pe contraatac, îi trimite lui Vătăjelu care înscrie un gol simplu cu poarta goală.
Craiova învinge pe FC Botoșani cu 3-1 și urcă pe locul 2 în clasament.
Etapa viitoare, Craivova va juca în deplasare cu Astra Giurgiu, în timp ce FC Botoșani va primi vizita campioanei CFR.