Home > Fotbal > Liverpool umilește pe Everton în derby-ul orașului

Liverpool umilește pe Everton în derby-ul orașului

Liverpool l-a trimis pe managerul lui Everton, Marco Silva, mai aproape de concediere și și-a păstrat avantajul de opt puncte în vârful Premier League, cu o victorie zdrobitoare pe Anfield, care a aruncat Caramelele în zona retrogradării.
Antrenorul roșilor, Jurgen Klopp, care nu i-a avut la dispoziție pe portarul suspendat Alisson și pe Fabinho accidentat, a odihnit în continuare duo-ul principal din atac Mohamed Salah și Roberto Firmino. Iar cu toate astea Liverpool a obținut o victorie confortabilă.
Liverpool a câștigat jocul efectiv cu patru goluri în prima repriză, Sadio Mane două pase de geniu pentru Divock Origi și revenitul Xherdan Shaqiri, iar Cormoranii au luat avans de două goluri încă din start.
Michael Keane a redus din handicap pentru Everton , dar Liverpool a revenit imediat în control când Origi a preluat superb pasa lui Dejan Lovren și a finalizat perfect pentru 3-1. Mane a macat și el un gol meritat atunci când a finalizat un contraatac perfect din pasa lui Trent Alexander-Arnold.
Richarlison a profitat de apărare vulnerabilă a lui Liverpool pentru a marca pentru 4-2 în prelungirile primei reprize, dar în realitate Everton nu a fost niciodată serios în partidă.
Ambele părți au ratat șanse în a doua repriză, prin exceoționalul Mane și prin rezerva lui Everton, Moise Kean. Dar Liverpool a completat umilința pentru Silva și echipa sa cu șutul pe jos al lui Georginio Wijnaldum prin care a înscris golul 5 în ultimul minut al timpului regulamentar.
Liverpool își continuă marșul fără greșeală spre ceea ce va fi un prim titlu după 30 de ani, iar această victorie a fost o ilustrație grafică a puterii trupei lui Klopp.
Real Madrid, regina Europei!
Manchester City a câștigat titlul de campioană după o revenire senzațională cu Aston Villa
rooney-despre-ronaldo
Rooney: „Transferul lui Ronaldo nu a funcționat și United are nevoie de jucători mai tineri”