Home > Fotbal > Dinamo învinge pe Chindia și continuă lupta pentru play-off

Dinamo învinge pe Chindia și continuă lupta pentru play-off

Dinamo și Chindia s-au întâlnit în această seară pe Stadionul din Ștefan cel Mare într-un meci contând pentru etapa a 19-a din Liga 1.
Înaintea etapei, Dinamo ocupa locul 8 cu 25 puncte, iar Chindia era pe 12 cu 17 puncte.
Dușan Uhrin a trimis pe teren următorul prim 11: Piscitelli – Corbu, Puljic, Popescu, Grigore – De Moura, Nistor, Filip, Sorescu –  Moldoveanu, Perovic.
Chindia a început partida în următoarea formulă: Aioani – Dinu, Benga, Pițian, Neciu – Rață, Novac, Mihai, Yameogo – Bic, Dumiter.
În minutul 28, Nistor bate o lovitură liberă de la 20 de metri, dar mingea trece puțin peste. În minutul 32, Sorescu ia o acțiune pe cont propriu, pătrunde în careu, trimite în fața porții, iar Pițian deviază mingea în proprie poartă. În minutul 43, Rață centrează din lovitură liberă, apărarea dinamovistă respinge greșit, iar Benga egalează cu o lovitură de cap din 5 metri.
În minutul 69, De Moura îi centrează perfect lui Grigore care înscrie cu o lovitură de cap din marginea careului mic. În minutul 81, Liviu Mihai îl faultează în careu pe Nistor și se acordă penalty. Perovic transformă cu siguranță și mărește avantajul gazdelor. La ultima fază a meciului Popa îi trimite excelent lui Mihaiu care scapă singur cu Aioani, îl lobează pe acesta, iar Montini venit din spate împinge mingea în plasă.
Dinamo învinge pe Chindia cu 4-1 și urcă pe locul 7, fiind la două puncte de locurile de play-off.
Etapa viitoare, Dinamo va juca în deplasare cu FC Hermannstadt, iar Chindia va juca acasă cu Poli Iași.