Home > Fotbal > Chindia întoarce scorul și învinge pe Poli Iași

Chindia întoarce scorul și învinge pe Poli Iași

Chindia Tîrgoviște a întâlnit-o în această pe Poli Iași la Ploiești într-un meci contând pentru etapa a 20-a din Liga 1.

Înaintea etapei, Chindia ocupa locul 12 cu 17 puncte, în tim ce Poli Iași era pe 9 cu 22 de puncte.

Chindia Tîrgoviște a început partida în următoarea formulă: Aioani – Martac, Leca, Benga, Dumitraşcu – Novac – Florea, Cherchez, Bic, Neguț – Dumiter.

Poli Iași a trimis pe teren următorul prim 11: Rusu – Onea, Frăsinescu, Breeveld, Radu – Loshaj, Passaglia – Almada, Cristea, Bîrnoi – Cristea.

În minutul 8, Florea îi trimite lui Neguț în careu, acesta preia, driblează un adversar, dar șutul lui deviat este scos de Rusu cu piciorul. În minutul 42, Andrei Cristea execută o lovitură liberă din lateral stânga direct pe poartă, dar Aioani este la post și respinge.

În minutul 46, Loshaj centrează în careu, Platini preia pe piept și șutează din întoarcere fără speranțe pentru Aioani. În minutul 58, Cherchez centrează din corner, Leca prelungește până la Florea care înscrie din trei metri. În minutul 63, Yameogo îi trimite lui Cherchez, acesta intră în careu, dribleză un adversar și îl învinge pe Rusu cu un șut la colțul scurt. În minutul 92, Neguț îl lansează pe Florea, acesta preia și șutează din voleu, însă Rusu este atent și respinge.

Chindia învinge pe Poli Iași cu 2-1 și urcă până pe locul 10 în clasament.

Etapa viitoare, Chindia va primi vizita celor de la FC Hermannstadt, iar Poli Iași va juca în Copou cu Gaz Metan Mediaș.