Home > Fotbal > FCSB învinge pe U Cluj și merge în sferturile Cupei

FCSB învinge pe U Cluj și merge în sferturile Cupei

U Cluj și FCSB s-au întâlnit în această seară pe Cluj Arena în optimile Cupei României.

U Cluj a început partida în următoarea formulă: Dur-Bozoancă – Inacio, Crăciun, Kay – Takacs, Dican, Florescu, Taub – Goga, Pop, Gavra.

FCSB a trimis pe teren următorul prim 11: Vlad – Manea, Planic, Cristea, Soiledis – Nedelcu, Vînă, Tănase – Moruţan, Tsoumou, Hora.

Ioan Hora execută perfect o lovitură liberă de la 20 de metri și deschide scorul. În minutul 17, Pop centrează, iar Florescu reia din voleu, însă Vlad respinge. Din cornerul rezultat, Gavra reia periculos cu capul, dar același Vlad este la post și respinge. În minutul 34, Gavra centrează, iar Goga reia spectaculos din voleu, dar mingea se duce puțin peste. În minutul 40, Pop îl deschide pe partea dreaptă pe Takacs, acesta șutează puternic din prima, dar Vlad scoate din nou.

În minutul 63, Moruțan îi trimite pe culoar în careu lui Man, iar șutul acestuia este respins de Dur-Bozoancă în corner. În minutul 72, Coman primește o minge la 20 de metri de poartă, pătrunde în careu și șutează cu exteriorul, dar portarul gazdelor parează. În minutul 85, Crăciun îl faultează pe Tănase în careu și se acordă penalty. Dur-Bozoancă izbutește însă să pareze șutul lui Tănase de la punctul cu var. În minutul 90, Kay reia superb din foarfecă, dar Vlad respinge mingea din vinclu.

FCSB o învinge pe U Cluj cu 1-0 și se califică în Sferturile Cupei României.

În celălalt meci disputat astăzi în optimile cupei FC Hermannstadt a învins cu 2-0 în deplasare pe CS Mioveni, prin golurile marcate de Offenbacher în minutul 65 și Persano în minutul 90.

mihai-nesu-fcsb-fc-voluntari
Mihai Neșu, în tribune la FCSB – FC Voluntari
mustata-petrea-becali
Mustață continuă contrele cu Becali: „Avem o singură nelămurire cu Gigi”
becali-vanzare-fcsb
Becali anunță din nou că vrea să renunțe la FCSB: „Ia-o Talpane!”
6 concluzii după FCSB – Universitatea Craiova 0-2 »  Bucurie mare la Craiova, dar mai ales la Cluj