Home > Fotbal > FCSB o învinge pe UTA după două penalty-uri controversate

FCSB o învinge pe UTA după două penalty-uri controversate

FCSB a învins-o în această seară pe UTA cu scorul de 2-1 (1-0) într-o partidă contând pentru etapa a 18-a din Liga 1

Florin Tănase a deschis scorul în minutul 22 dintr-un penalty dictat in urma unui presupus fault al lui Roger asupra lui Popescu.

Roger a restabilit egalitatea în minutul 72 după ce a speculat o respingere în față a lui Vlad.

După un alt penalty acordat celor de la FCSB pentru un hands, scorul a fost 2 – 1, dar mingea ieșise în afara terenului, iar penalty-ul a fost acordat fără rost.

Detaliile meciului:

Echipe de start:

FCSB: Vlad, Radunovic, Miron, Paulo Vinicius, Crețu, Tănase, Șut (Popescu), Olaru (Oaidă), Popescu, Keșeru (Dumiter), Cordea (Gheorghe);

UTA : Iacob, Baravykas, Benga, Medjimorec, Shlyakov, Passaglia (Hora), Vorobjovas (Batha), Roger, Miculescu, Ubbink, Dangubic (Antal);

Marian Barbu, Mircea Orbuleț și George Neacșu;

Cartonașe galbene

FCSB : 69’ Popescu

UTA  :  32’ Vorobjovas, 80’ Medjimorec

Cu această victorie, FCSB acumulează 40 de puncte și se află pe locul 2 in clasament. UTA este pe 9 cu 25 de puncte.

Etapa viitoare, FCSB va juca în deplasare cu Gaz Metan, iar UTA va primi vizita lui FC Botoșani.