Home > Fotbal > FCSB obține calificarea în play-off-ul Europa League după un gol în prelungirile partidei

Mesanovic, Wagner
FCSB a trimis pe teren următorul prim 11: Vlad – Crețu, Planic, Cristea, Soiledis – Vână, Oaidă,  Popescu –  Tănase, Moutinho,  Coman.
În minutul 1 după o lovitură de colț executată de Matejovsky, Takacs a reluat cu capul în bară.  În minutul 22, Crețu centrează în centrul careului de unde Coman reia. Șutul acestuia nu are însă destulă forță, iar Seda reușeste să scoată.
În minutul 53, Oaidă șutează de la 20 de metri puțin peste poartă. În minitul 80, Soiledis îi centreaza excelent lui Oaidă însă lovitura acestuia de cap este scoasă de portarul gazdelor. În minutul 82, Tănase îi trimite lui Coman la marginea careului, iar șutul acestuia din întoarcere se duce în bară. În minutul 91, Panțîru recupereaza o minge la marginea careului advers, pătrunde în careu și șutează puternic fară nicio șansă pentru Seda.
FCSB se impune cu 1-0 în fața Mladei Boleslav și se califică în play-off-ul Europa League.
Acolo roș-albastrii vor da peste portughezii de la Victoria Guimaraes.