Home > Fotbal > Univeristatea Craiova face egal la Atena și este eliminată din Europa League

Univeristatea Craiova face egal la Atena și este eliminată din Europa League

După ce fuseseră învinși în Bănie, 0-2, de Aek Atena, jucătorii Craiovei aveau nevoie de un joc perfect în Grecia pentru a putea spera la calificarea în play-off-ul Europa League.
AEK Atena a început în următoarea formulă: Barkas – Paulinho, Vranjes, Svarnas, Helder Lopes – Simoes, Krstičić – Geraldes, Livaja, Mantalos – Oliveira
Universitatea Craiova a trimis pe teren următorul prim 11: Pigliacelli – Martic, Kelic, Acka, Bancu – Ivanov, Cicâldău, Mateiu – Bărbuț, Roman, Mihăilă.
În minutul 24, Mantalos ia o acțiune pe cont propriu și șutează de la 20 de metri, însă mingea se duce puțin pe lângă. În minutul 26, același Mantalos pătrunde în careu, driblează doi adversari și șutează fără speranțe pentru Pigliacelli. La faza următoare, mingea ricoșează la Oliveira în careu, iar mingea șutată de acesta este deviată în transversală. În minutul 33, Bărbuț scapă singur cu portarul advers, dar șutul acestuia din 16 metri se duce pe lângă. În minutul 41, Oliverira a scăpat singur cu Pigliacelli însă portarul oltenilor a reușit să intervină.
În minutul 54, Bancu scapă singur cu portarul, dar trimite peste poartă. În minutul 63, oltenii egalează prin lovitura de cap din 6 metri a lui Ivanov. În minutul 73, Fortes reia cu capul, dar balonul trece puțin pe lângă. În minutul 95, același Fortes trimite cu capul foarte puțin peste tranversală.
Aek Atena și Universitatea Craiova remizează 1-1, iar cu scorul de 3-1 la general grecii se califică în play-off-ul Europa League.
Artificii în derby de Craiova și același dezonădământ ca în tur
Rotaru surprinde: „Este cel mai în formă jucător din România!”
Universitatea Craiova pregătită de cantonament. Unde merg oltenii în pauza de iarnă