Home > Liga 1 > Artificii în derby de Craiova și același dezonădământ ca în tur

Artificii în derby de Craiova și același dezonădământ ca în tur

Universitatea Craiova a primit-o pe teren propriu în ultimul duel al etapei a 26-a din Liga 1 pe cealaltă formație dn oraș, FCU Craiova, și și-a adjudecat întâlnirea cu scorul 2-0.

„Meciul” dintre cele două combatante a început cu mult timp înainte de primul fluier, galeriile războindu-se pe rețelele de socializare sau chiar în oraș.

Ora de start a partidei a adus primul sold-out din acest an pe stadionul „Ion Oblemenco”, iar meciul a fost întrerupt după doar patru minute, după ce galeria echipei vizitatoare a aruncat cu fumigene în teren.

Show-ul pirothenic a continuat, deoarece fanii de la Peluza Nord au venit imediat cu replica. Răspunsul acestora a fost pe măsură, iar arbitrul Bîrsan s-a văzut nevoit să îi trimită pe jucători la vestiare după ce în Bănie au început și artificiile.

Reveniți de la cabine, elevii lui Reghecampf nu și-au iertat rivalii și au deschis scorul în minutul 16 prin Gustavo, brazilianul fiind găsit perfect de Bogdan Vătăjelu.

În minutul 23 Bancu a fost aproape să își îngroape echipa cu un autogol, dar Pigliacelli l-a salvat pe căpitanul gazdelor. Markovic (33) a avut șansa de a dubla avantajul echipei sale, dar balonul a depășit buturile apărate de Popa.

Baiaram (66) a semnat o nouă ocazie uriașă, dar oaspeții de la FCU au scăpat cu fața curată. Vătăjelu și-a încercat și el șutul de la mare distanță, dar execuția nu a adus modificări pe tabelă.

Tandemul Nistor-Baiaram, cel care a făcut diferența și în partida tur, a dat lovitura cu 15 minute înainte de ultimul fluier. Nistor, scăpat singur pe contraatac, l-a găsit perfect pe puștiul Baiaram, iar acesta a finalizat fără probleme din gura porții, dublând avantajul echipei sale.

S-a încheiat 2-0 derby-ul Craiovelor, același deznodământ ca și în meciul tur. Craiova lui Reghecampf accumulează 42 de puncte și răsuflă ușurată în vederea prinderii unui loc de play-off, în timp ce Craiova lui Nicolo Napoli rămâne în partea inferioară a clasamentului la borna 26.

Etapa viitoare, Universitatea Craiova se va deplasa pe terenul Academcii Clinceni, în timp ce FCU Craiova va evolua pe teren propriu în compania celor de la UTA.