Home > Liga 1 > Reghecampf, după victoria cu FC U :”Nu mi-a fost teamă”

Reghecampf, după victoria cu FC U :”Nu mi-a fost teamă”

laurentiu-reghecampft-csu-fcu-craiova

CS Universitatea Craiova s-a impus în această seară în derby-ul orașului contra celor de la FC U cu scorul de 2-0 (1-0).

După partidă, antrenorul lui CSU, Laurențiu Reghecampft, a analizat partida în direct la Telekom Sport la flash-interviu:

„Fericit pentru meci, pentru cele trei puncte, continuăm seria bună. Mă bucur pentru seriozitatea de care au dat dovadă jucătorii mei, dar sunt puțin supărat pentru prima repriză pentru că am tratat ușor anumite faze în care puteam marca și să intrăm cu un avantaj mai mare la pauză. Trebuie să mergem mai departe, urmează meciul de la Clinceni, trebuie să câștigăm.

Gustavoa mai avut încă 3-4 ocazii pe care mi le amintesc acum, într-o secundă. Nu vreau să scot în evidență un singur jucător. Unitatea, devotamentul, seriozitatea din apărare, dârzenia cu care au intrat în contacte, asta urmăresc eu. Referitor la calitățile individuale, știm cu toții ce jucători sunt, de-aia sunt la Craiova, de-aia sunt plătiți cu mai mulți bani decât alți jucători.

N-am început bine repriza a doua, le-am oferit puțin spațiu. Vreau să o leg și pe a treia victorie, și pe a patra. E doar începutul. Sper să nu mai am parte de accidentări și cu siguranță echipa noastră va arăta mult mai bine. Fiecare partidă trebuie tratată foarte serios, vrem să intrăm în play-off cu cât mai multe puncte și acolo să facem o figură frumoasă”

Tehnicianul oltenilor a mai spus că astfel de rivalități locale sunt ceva frecvent în marile campionate ale Europei:

„De acum încolo vor fi doar finale, jucătorii trebuie să înțeleagă că nu există lejeritate. Nu mi-a fost teamă, un spectacol frumos, în Craiova sunt două echipe, fanii iubesc acest fenomen. Se întâmplă și în alte campionate foarte mari, mai sunt și momente de genul ăsta”