Home > Fotbal > Fenomenala Românie U21 trimite Anglia acasă la capătul unui meci de infarct

Fenomenala Românie U21 trimite Anglia acasă la capătul unui meci de infarct

romania-anglia-euro

România și Anglia s-au întâlnit în această seară la Cessena în al doilea meci la Euro 2019 U21. România venea după extraordinara victorie împotriva Croației 4-1, în timp ce englezii pierduseră dramatic 2-1 în fața Franței.

România a început partida în următoarrea formulă: Radu – Manea, Nedelcearu, Pașcanu, Fl. Ștefan – T. Băluță, Cicâldău – Man, I. Hagi, Ivan (63′ Coman ) – Pușcaș.

Anglia a trimis pe teren următoarea formulă:  Henderson – Kenny, Clarke-Salter, Tomori, Dasilva – Dowell Barnes (46′ Sessegnon , 57′ Foden ), Gray – Mount, Calvert-Lewin, Maddison.

România a început tare iar în minutul 4, Hagi a prins un șut puternic de la 35 de metri respins cu dificultate de Henderson.  În minutul 6, Ivan șutează din interiorul careului, însă portarul englez respinge în corner. La următoarea fază, Ivan primește mingea singur cu portarul, însă șutează în bară.  În prelungirile primei reprize, Anglia are o mare ocazie. Mount prin un șut puternic cu pământul, dar Radu intervine salvator.

În minutul 48 la un corner al englezilor, Ștefan scoate mingea de pe linia porții. Hagi replică cu un șut de la marginea careului, dar Handerson este la post.  În minutul 75, Florinel Coman este faultat în careu, iar Puskas transformă sigur de la punctul cu var. În minutul 80, Gray șutează superb de la marginea careului, iar Radu nu are nicio șansă. În minutul 85, Hagi interceptează o minge, ajunge la marginea careului și șutează fără speranțe pentru Henderson. Din păcate la faza imediat următoare, Abraham egalează cu un șut din interiorul careului. În minutul 89, Florinel Coman șutează de la 20 de metri, iar Henderson scapă mingea în plasă. În minutul 91 scapăm în două rânduri odată prin intervenția lui Radu, iar odată bara ne salvează la reluările lui Abraham. Pe contraatac, același Coman șutează fenomenal de la 20 de metri, iar Henderson nu are replică.

România învinge Anglia cu 4-2 la căpătul unui meci de infarct și este foarte aproape de semifinalele europeanului. Următorul meci pentru tricolori va avea loc, Luni de la ora 22 împotriva Franței.

Tricolorele termină Mondialul cu o înfrângere. Pe ce loc s-au clasat româncele
Ce urmează pentru România după înfrângerea la limită suferită în fața Olandei?
Înfrângere dramatică pentru tricolore! Au revenit de la -6 pe tabelă și au ratat milimetric egalul în fața campioanei en-titre