Home > Fotbal > Fotbal | Ajax triumfă în lupta cu Cristiano

Fotbal | Ajax triumfă în lupta cu Cristiano

juventus-ajax

O altă victorie în deplasare a olandezilor care de această dată i-au pus la respect pe cei de la Juventus. Cristiano a marcat din nou, însă olandezii au întors meritat scorul prin golurile lui Van de Beek și De Ligt.

Nu, meciul de pe Bernabeu nu a fost o întâmplare. Acest Ajax va râmăne mulți ani de acum încolo în memoria noastră. Acești urmași ai lui Cruijff care „se apara avansat”, ne-au făcut să ne îndrăgostim din nou de ei la Torino, așa cum am făcut-o la Madrid, eliminând pragmatismul lui Allegri și Juventus. Cristiano a făcut din nou un meci fantastic, dar nici măcar eforturile sale nu au reușit să o ajute pe Bâtrăna Doamnă.

Cu toate acestea, în startul meciului, cei de la Ajax păreau înfricoșați de miza partidei. A demonstrat-o Onana în primele minute, cand a fost aproape să greșeasă în stilul lui Caius din finala Champions League de anul trecut. Lucrurile s-au înrăutățit atunci când Mazraoui și-a sucit glezna și a trebuit să fie înlocuit.

Apoi Ajax a început să crească în joc. Pressing-ul și calitatea paselor și-au făcut din nou apariția. După o frumoasă combinație între Tadic și Neres, Van de Beek s-a trezit singur cu Szczesny, însă a șutat peste.

Juve, a ridicat la rândul ei jocul. Întâi Dybala l-a încercat pe Onana de la distanță. Apoi a ieșit la rampă Cristiano. Ex-madrileanul a finalizat cu sânge rece o centrare din corner a lui Pjanic. Portughezul a înscris golul său cu numărul 42 din sferturile Ligii Campionilor.

Cei de la Ajax au replicat imediat. Un șut defectuos a lui  Ziyech, s-a transformat într-un asist pentru Van de Beek, care de această dată nu a mai ratat singur cu portarul.

Startul reprizei secunde a început cu o veste proastă pentru bianconeri. Aceștia l-au pierdut pe Dybala, accidentat. El a fost înlocuit de Kean. A fost o pierdere importantă pentru Allegri, care a pierdut complet controlul jocului din acest moment. Cei de la Ajax au început să îi preseze sus pe cei de la Juve și să nu mai iasă din jumătatea lor.

Două intervenții miraculoase a lui Szczesny și una a lui Pjanic au amânat doar, sentința semnată până la urmă de De Ligt. După o lovitură de colț a lui Schone, acesta s-a înălțat dintre Alex Sandro și Rugani și a marcat cu capul pentru 2-1.

Mai erau 20 de minute de joc, însă nu a existat absolut nicio reacție din partea lui Juventus. Ajax a avut șansa golului trei de mai multe ori, ia singura fază mai periculoasă a lui Juventus, a fost la un posibil henț în careu a lui Blind, nesancționat cu penalty.

Bâtrăna Doamnă îsi ia rămaș bun de la Champions League, în timp ce Ajax continuă să scrie istorie.