Home > Fotbal > Fotbal | Viitorul trece pe trei în clasament după meciul cu Astra

Fotbal | Viitorul trece pe trei în clasament după meciul cu Astra

viitorul-astra

Viitorul și Astra s-au întâlnit în această seară la Ovidiu în ultimul meci al etapei a 9-a din play-off. După ce Csu Craiova a pierdut aseară cu Cfr, Viitorul avea șansa în cazul unei victorii să îî egaleze la puncte de olteni. De partea cealaltă Astra, nu mai putea nici să urce, nici să coboare de pe locul 5.

Gică Hagi a trimis pe teren următorul prim 11 : Tordai – Mladen, Artean, Iacob, Kuipers – Ciobanu, Achim (54′ Baluta), Vînă – Eric( 54′ Hagi) – Calcan (67′ Dragus), Ganea.

Astra a început meciul în următoarea formulă :  Lazar – Butean, Cestor, Bejan, Radunovic – Begue, Mrzljak (71′ Gheorghe), Romario – Alibec (84′ Hambo), Zoua (22′ Rosu), Llullaku.

Viitorul a început în forță, iar în secunda 44 a avut prima mare ocazie. O centrare deviată de pe partea dreaptă a ajuns la Vînă, însă acest nu l-a putut învinge pe Tordai din 5 metri. În minutul 12, Ciobanu este la capâtul unei centrări pe jos în careu, însă șutul acestui este scos de un fundaș al Astrei din fața porții. În minutul 19, Ciobanu are o nouă ocazie. Șutul acestuia de la 25 de metri după o minge respinsă este scos spectaculos de Lazar. În minutul 30, Alibec ia o acțiune pe cont propriu, îi pasează excelent în fața porții lui Begue, însă acesta trage în Tordai. Mingea respinsă de portarul gazdelor ajunge la Llulaku, însă și reluarea acestuia este respinsă de pe linia porții de fundașii Viitorului. În minutul 44, mingea ajunge la Iacob, la marginea careului mic, iar fundașul Viitorului este agățat de Lazar și se dictează penalty. Eric marchează cu o scăriță spectaculoasă, iar Viitorul intră la cabine cu avantaj de 1-0.

În minutul 51, Alibec îi oferă o nouă pasă excelentă lui Llulaku, însă acesta nu îl poate învinge pe Tordai din 10 metri. În minutul 66, Ganea, după o acțiune personală, îl servește ideal pe Calcan, care înscrie sigur pentru 2-0. În minutul 74, Hagi îî pasează perfect lui Drăguș, care rămas singur cu portarul oaspeților, înscrie pentru 3-0. Din acest moment, jocul se calmează, iar scorul râmăne 3-0 până la final/

Viitorul învinge pe Astra cu 3-0 și urcă pe locul 3, la egalitate de puncte cu Csu Craiova care rămâne pe 4.

În ultima etapă a play-off-ului, Viitorul se va deplasa la Craiova, pentru duelul care va decide ocupanta ultimei trepte a podiumului. Astra va primi vizita celor de la Sepsi.