Home > Fotbal > Victorie fără drept de apel a FCSB-ului în fața Craiovei pe National Arena

Victorie fără drept de apel a FCSB-ului în fața Craiovei pe National Arena

FCSB s-a impus în această seară clar pe National Arena, 4-1 contra Craiovei, în derby-ul etapei secunde a play-off-ului Ligii 1.

FCSB a deschis scorul în minutul 22 prin Oaidă care a trimis din câțiva metri în plasă o minge șutată inițial în bară de Coman. Oltenii au egalat chiar înainte de pauză prin golul lui Bărbuț care a reluat la colțul scurt o centrare a lui Bancu.

Roș-albastrii au revenit la conducere în minutul 57, după o fază frumos construită. Crețu i-a centrat la colțul lung lui Coman, acesta i-a așezat mingea lui Oaidă care a realizat dubla cu un șut în forță. În minutul 79, Tănase a făcut 3-1 după un contraatac perfect al bucureștenilor. Man a închis tabela în minutul 84 după o pătrundere în zona centrală și un șut în forță.

FCSB: Vlad – Creţu, Cristea, Planici, Panţîru – Oaidă, Ov. Popescu, Olaru (Vînă ’11, L. Filip ’70) – Fl. Tănase – Coman (Moruţan ’82), Man. Antrenor Bogdan Vintilă;

Craiova: Pigliacelli – Martici, Bălaşa, Ciosici, Bancu – Nistor, Cicâldău, Mateiu (Qaka ’70) – Bărbuţ (A. Ivan ’64), Niţu (Koljici ’18), Baiaram. Antrenor Corneliu Papură;

Arbitrii: Istvan Kovacs – Vasile Marinescu şi Valentin Avram – Andrei Antonie;

FCSB: Popescu ’10, Panţîru ’18, Man ’90+1;

Craiova: Bancu ’35, Bălaşa ’60 Cicâldău ’87, Ciosici ’90+1, Nistor ’90+1;

Cu această victorie, FCSB o egalează la puncte pe Craiova, 26, și urcă pe locul 2 al clasamentului depășind-o la golaveraj pe adversara sa de astăzi.

Etapa viitoare, FCSB va juca în deplasare cu CFR, iar Craiova va primi vizita lui FC Botoșani.