Home > Fotbal > Gaz Metan o învinge pe Poli Iași și continuă seria meciurilor fără înfrângere

Gaz Metan o învinge pe Poli Iași și continuă seria meciurilor fără înfrângere

gaz-metan-poli-iasi-liga-1

Gaz Metan a învins-o în această seară la Mediaș pe Poli Iași cu scorul de 2-1 (2-0), într-o partidă contând pentru etapa a 18-a din Liga 1.

Nițu a deschis scorul în minutul 20 pentru gazde cu o lovitură de cap după o centrare a lui Horșia. Trei minute mai târziu, Valente a făcut 2-0 după o acțiune persoanală în care a driblat doi adversari și a finalizat cu un șut la vinclu din interiorul careului. Duranovic a redus din diferență în minutul 83 cu o finalizare simplă din câțiva metri după o minge întoarsă excelent de Onea.

Gaz Metan : Pleșca – Butean, Baco, Matias, Trif – Alceus, Da Silva (62′ Deaconu) – Horșia (46′ Ze Manuel), Chamed (86′ Pambou), Valente – Nițu (76′ Costea). Antrenor: Jorge Costa;

Poli Iași : Brănescu – Onea, Baxevanos, Frăsinescu (46′ Moisa), Bușu – Cristea (77′ Gaitan), Popa, Passaglia (29′ Mihalache) – Vanzo (46′ Cana), Zajmovic, Popadiuc (77′ Mensah). Antrenor: Daniel Pancu;

Sorin Costreie – Octavian Șovre, Vladimir Urzică;

Gaz Metan : 52′ Junior, 70′ Alceus, 84′ Ze Manuel, 84′ Chamed;

Poli Iași : 12′ Frăsinescu, 74′ Cristea;

După această victorie, Gaz Metan acumulează 23 de puncte și urcă pe locul 9 în clasament, în timp ce Poli Iași este pe 16 cu 15 puncte.

Etapa viitoare, Gaz Metan va juca în deplasare cu Dinamo, iar va primi vizita celor de la UTA Arad.