Home > Fotbal > Dinamo este zdrobită în deplasare la Botoșani

Dinamo este zdrobită în deplasare la Botoșani

botosani-dinamo-liga-1

FC Botoșani a învins-o în această seară pe teren propriu pe Dinamo cu scorul de 4-0 (3-0), într-o partidă contând pentru etapa a 18-a din Liga 1.

Keyta a deschis scorul în minutul 1, înscriind simplu din doi metri, după ce Eșanu a scăpat mingea la o centrare a lui Rodriguez. Ongenda a făcut 2-0 în minutul 23 cu o deviere superbă cu exteriorul după o centrare a lui Keyta. Același Keyta a dus scorul la 3-0 în minutul 38, dintr-un penalty dictat în urma unui fault al lui Ehamnn asupra lui Roman.

Hăruț a stabilti scorul final, 4-0, în minutul 64, înscriind simplu din doi metri, după ce o centrare deviată din corner l-a găsit cu toată poarta goală în față.

FC Botoșani: Hankic – Patache, Haruț, Șeroni, Țigănașu – Florescu (66′ Tîrcoveanu), Rodriguez, Ongenda (59′ Chindriș) – Caia (12′ Roman, 67′ Toutouh), Mawas, Keyta (67′ Fili). Antrenor: Marius Croitoru;

Dinamo: Eșanu – Sorescu, Bejan, Ehmann, Radu – Crețu (46′ Moldoveanu), Răuță, Achim (69′ Măgureanu), Fabbrini – Magaye Gueye, Borcea (46′ Mihaiu). Antrenor: Ionel Gane;

Istvan Kovacs – Vasile Marinescu, Valentin Avram;

FC Botoșani: 59′ Florescu, 77′ Tîrcoveanu;

Dinamo: 12′ Bejan, 18′ Răuță, 37′ Sorescu;

Cu această victorie, Botoșani acumulează 24 de puncte și urcă pe locul 7 în clasament, în timp ce Dinamo este pe 11 cu 19 puncte.

Etapa viitoare, FC Botoșani va juca în delasare cu Academica Clinceni, iar Dinamo va primi vizita lui Gaz Metan Mediaș.