Home > Fotbal > Victorie clară pentru Gaz Metan în deplasare la Iași

Victorie clară pentru Gaz Metan în deplasare la Iași

poli iasi-gaz metan-liga-1

Gaz Metan s-a impus în această seară pe stadionul „Emil Alexandrescu” contra celor de la Poli Iași cu scorul de 4-1 (2-1) într-o partidă contând pentru etapa a 3-a din Liga 1.

Noua achiziție a celor de la Poli Iași, Dzenan Zajmovic, a deschis scorul în minutul 3 cu un șut superb în diagonală din marginea careului. Ciocan a profitat de o eroare în apărarea gazdelor, a driblat portarul și a restabilit egalitatea în minutul 8. Roberto Romeo a speculat o nouă eroare gravă în defensiva ieșenilor și a însris cu un lob superb.

S-a făcut 3-1 în minutul 61, Bușu deviind mingea în proprie poartă după un corner executat de Deaconu.Acesta a stabilit scorul final, 4-1 în minutul 82, cu o execuție impecabilă dintr-o lovitură liberă de la marginea careului.

Poli Iași: Axinte – Onea, Frăsinescu (74′ Acka), Baxevanos (46′ Breeveld), Bușu – Mihalache, Passaglia, Platini, Vanzo, Calcan (70′ Popadiuc) – Zajmovic (67′ Cristea). Antrenor: Daniel Pancu;

Gaz Metan: Buzbuchi – Baco, Larie, Popa (87′ Kasai), Trif  (82′ Moura)- Droppa, Deaconu, Velisar (72′ Nițu), Butean – Ciocan (57′ Sanoh), Romeo (57′ Chamed). Antrenor: Dusan Uhrin;

Adrian Cojocaru – Vladimir Urzică, Laszlo Imre Bucsi;

Poli Iași: 49′ Vanzo, 59′ Frăsinescu, 72′ Onea;

Gaz Metan: 44′ Romeo, 90+3′ Kassai;

Cu această victorie, Gaz Metan urcă pe locul 3 cu 6 puncte, în timp ce Poli Iași este pe 9 cu 3 puncte.

Etapa viitoare, Poli Iași va juca în deplasare cu UTA, iar Gaz Metan va primi vizita lui Dinamo.