Home > Fotbal > Haaland înscrie din nou pentru Dormund din postura de rezervă

Haaland înscrie din nou pentru Dormund din postura de rezervă

Erling Haaland a marcat de două ori, în ciuda faptului că a intrat în a doua repriză, în timp ce Borussia Dortmund a învins pe Koln cu 5-1 în Bundesliga.

Jucătorul de 19 ani, fiul fostului jucător al Manchester City, Alf-Inge, a fost aproape de Manchester United înainte de a opta luna trecută pentru a se transfera de la Red Bull Salzburg la Dortmund.

În ciuda faptului că a marcat un hat-trick la debutul său, Haaland a fost din nou rezervă și a fost introdus din minutul 63.

El a marcat primul gol 12 minute mai târziu după ce a profitat de o respingere în față a portarului lui Koln și a trimis în plasă din apropriere, în fața faimosului zid galben din Dortmund.

În ultimele minute ale meciului, senzaționalul norvegian a marcat din nou după ce a evitat offside-ul și l-a driblat pe portarul advers înainte de a înscrie dintr-un unghi aproape imposibil de pe linia de fund.

Hattrick-ul de săptămâna trecută l-a făcut pe Haaland al șaptelea jucător din istoria Bundesligii care a înscris trei goluri la debutul său și primul de la Pierre-Emerick Aubameyang, care a făcut acest lucru pentru Dortmund, ei purtând același tricou numărul 17.

Golgheterul norvegian a înscris cinci goluri în mai puțin de o săptămână și a ajutat-o pe Dortmund să urce pe locul trei în clasament.

Victorie clară pentru Dortmund în derby-ul cu Shalke la reluarea campionatului
Miroslav Klose a fost numit antrenor secund la Bayern
PSG întoarce scorul din tur cu Dortmund și se califică în sferturtile de finală ale Champions League
Sancho și Halland au înscris din nou în victoria lui Dortmund cu Eintracht Frankurt