Home > Fotbal > Victorie clară pentru Dortmund în derby-ul cu Shalke la reluarea campionatului

Victorie clară pentru Dortmund în derby-ul cu Shalke la reluarea campionatului

Borussia Dortmund a învins fără drept de apel, scor 4-0(2-0), pe Shalke 04, în derby-ul etapei a 26-a din Bundesliga, prima după relansarea campionatului după pandemia de Coronavirus.
Haaland a deschis scorul pentru Borussia în minutul 29, iar Raphael Guerreiro a dublat avantajup gazdelor înainte de pauză.
Thorgan Hazard a dus scorul la 3-0 în minutul 48. Guerreiro a izbutit dubla în minutul 63 după o pasă excelentă a lui Haaland, și a închis tabela la 4-0.
Cu această victorie Dortmund acumulează 54 de puncte și vine la un singur punct în spatele liderului Bayern Munchen care va juca mâine seară în deplasare cu Union Berlin.
De partea cealaltă, Shalke cade pe locul 8 cu 37 de puncte.
Etapa viitoare, Dortmund va juca în deplasare weekend-ul viitor cu Wolsburg, iar Shalke va primi vizita lui Augsburg.

Miroslav Klose a fost numit antrenor secund la Bayern
Sancho și Halland au înscris din nou în victoria lui Dortmund cu Eintracht Frankurt