Home > Fotbal > Erling Haaland continuă seria incredibilă de goluri pentru Dortmund

Erling Haaland continuă seria incredibilă de goluri pentru Dortmund

Erling Haaland este de neoprit.
În doar cel de-al treilea meci al său la Borussia Dortmund, Haaland și-a continuat seria incredibilă de goluri, înscriind încă două în victoria cu 5-0 cu Union Berlin pe Signal Iduna Park.
Tânărul talent al lui Dortmund a strălucit Sâmbătă. Norvegianul în vârstă de 19 ani, a marcat primul său gol din meci în minutul 18. Jadon Sancho, care de asemenea are 19 ani, a scris istorie când a marcat primul gol al meciului în minutul 13. Acesta a marcat cel de-al nouălea gol al lui Sancho în ultimele sale nouă partide, făcându-l primul jucător din istorie care a atins 25 de goluri în Buundesliga înainte de a împlini 20 de ani.
Tinerele staruri au conlucrat în a doua repriză, când Haaland a marcat din nou în minutul 71, dintr-o pasă de la Sancho.
Haaland devine primul jucător din istoria Bundesligii care a marcat șapte goluri în primele sale trei apariții. La debutul său la Dortmund, a intrat de pe bancă înscriind un hat trick incredibil și și-a condus clubul la o victorie cu 5-3 la Augsburg revenind de la 1-3. El a înscris alte două goluri împotriva lui Koln pe 24 Ianuarie.
Victorie clară pentru Dortmund în derby-ul cu Shalke la reluarea campionatului
Miroslav Klose a fost numit antrenor secund la Bayern
Sancho și Halland au înscris din nou în victoria lui Dortmund cu Eintracht Frankurt