Home > Handbal > Handbal | Dinamo se califică în a patra finală consecutivă a campionatului după meciul de la Turda

Dinamo-finala-handbal

Potaissa și Dinamo s-au întâlnit în această după amiază la Turda, în cel mai puternic meci al grupei B din play-off.

Înaintea meciului direct, Dinamo se afla pe primul loc, la 5 puncte de Potaissa, care ocupa locul doi în clasament. Daca Dinamo ar fi plecat neînvinsă de la Turda, s-ar fi calificat în finala Ligii Naționale pentru al patrulean an la râmd.

Potaissa a început mai bine partida și a fost prima care a condus pe tabelă cu două goluri, în două rânduri, 4-2 și 5-3. Campionii au replicat imediat însă, iar în minutul 11 conduceau cu 9-6. Cea mai mare diferență din prima repriză a fost de patru goluri în favoarea bucureștenilor. Până la urmă la cabine dinamoviștii au avut un avans de 3 goluri, 17-14.

După pauză, Dinamo a încercat să țină avantajul de la pauză sau chiar să îl mărească, dar cei de la Potaissa au ținut constant aproape de campioni. Mai mult chiar, în minutul 47 au reușit să egaleze la 24. Totuși Dinamo a gestionat bine acest moment dificil, iar în minutul 54 se desprinseseră din nou la 4 goluri, 30-26. Turdenii au din nou o tresărire de orgoliu și izbutesc patru goluri consecutive și totodată și egalarea. Din păcate pentru ei a fost prea târziu pentru a mai putea forța victoria, iar partida s-a încheiat nedecis.

Potaissa și Dinamo remizează 30-30, iar bucureștenii se califică în finala Ligii Națioanele. Potaissa va juca pentru locul 3.

Pentru Turda au punctat: Pavel (6 goluri), Zacaciurin (6), Pop (4), Cîntec (3), Talas (3), Iancu (3), Thaimaier (2), Laslo (1), Pințoiu (1), Ignat (1).

Pentru bucureșteni au înscris: Gavriloaia (7 goluri), Bannour (6), Descat (5), Șandru (4), Kuduz (3), Alouini (2), Szasz (2), Negru (1).

În ultima etapă, Potaissa se va deplasa la Focșani, în timp ce Dinamo va primi vizita marei rivale din capitală, Steaua.