Home > Exclusiv > Handbal | Dinamo face un pas important spre finală după derby-ul cu Steaua | Declarații în Exclusivitate!

dinamo-steaua-handbal

Steaua și Dinamo s-au întâlnit la Chiajna, în ultimul meci al turului play-off-ului. Pentru Steaua era ultima șansă pentru a mai putea spera la finală, în timp ce pentru Dinamo o victorie i-ar fi dus extrem de aproape de finală.

Începutul de meci a fost extrem de echilibrat, cele două echipe mergând cap la cap timp de 18 minute, până la scorul de 7-7. De acolo, formația campioană a început să apese pedala de accelerație și să se distanțeze pe tabelă. În minutul 21, scorul era de 10-7. Apoi diferența s-a mărit chiar la 4 goluri 12-8, în minutul 27. Această diferență s-a înregistrat și la pauză, 14-10.

După pauză, formația din Ștefan cel Mare a pornit ca  din tun, iar în minutul 37 tabela indica scorul de 18-11. Apoi, pe parcursul reprizei diferența a rămas aproape constant la 5-6 goluri. Pe final, militarii au început să mai remonteze din diferență. Au reușit să ajungă chiar și la 3 goluri în spate, 20-23 în minutul 53. Dinamoviștii au reușit însă să gestioneze finalul de joc și să îsi securizeze victoria.

Dinamo învinge Steaua, 28-24 și râmăne cu 5 puncte avans peste ocupanta locului 2, Potaissa Turda.  Steaua ocupă în continuare locul 3, cu 5 puncte.

Pentru Steaua au punctat:Milosevic (6 goluri), Humet (4), Florea (3), Mihalcea (3), Aslanian (3), Rapciugă (1), Georgescu (1), Vegar (1), Vujic (1), Grbovic (1).

Pentru Dinamo au marcat:  Bannour (12 goluri), Negru (4), Gavriloaia (3), Komogorov (3), Alouini (2), Szasz (2), Savenco (1), Kuduz (1).

Etapa viitoare, Steaua va primi vizita celor de la Potaisa Turda, în timp ce Dinamo se va deplasa la Focșani.

După partidă, interul stelist Răzvan Răpciugă și antrenorul dianmoviștilor Constantin Ștefan ne-au oferit declarații în Exclusivitate despre partidă.

kasparek-bokhan-dinamo
Două transferuri de top la Dinamo
interviu-exclusiv-florin-bratu
EXCLUSIV | Selecționerul U21, cu gândul la Dinamo: „Acest club va redeveni cel care se bătea an de an la trofee”
dinamo-porto-handbal
Dinamo câstigă dramatic la Porto
Rapid, victorie caetgorică în fața celor de la Vâlcea. Giuleștencele își consolidează prima poziție