Home > Exclusiv > Handbal masculin | Dinamo în pole position pentru o nouă finală după meciul cu Turda | Declarații în EXCLUSIVITATE

dinamo-potaissa

Dinamo și Potaissa s-au întâlnit în sala Dinamo, în cea mai importantă partidă a grupei B a play-off-ului.

Înaintea partidei, Dinamo conducea grupa cu 9 puncte, urmată îndeaproape de Turda cu 7.

Prima repriză s-a jucat cu garda jos, cele două echipe având o eficacitate ridicată în atac. Turda a început partida mai bine, iar în minutul 12 conduceau cu 10 la 7. Apoi Dinamo a avut o serie excelentă de 5 goluri consecutive. Totuși ardelenii s-au trezit după perioada dificilă și au reechilibrat partida. Echilibrul s-a păstrat până la pauză, unde s-a intrat la egalitate 18-18.

După pauză, campionii au început încet-încet să se desprindă. De la 25-24 în minutul 42, bucureștenii au înscris de 5 ori la rând. În minutul 50 s-a înregistrat cea mai mare diferență de scor 30-24. Diferența a fost menținută constant până la final.

Dinamo învinge cu 30-24 pe Potaissa Turda, acumulează 12 puncte și se distanțează în fruntea clasamentului. Turda râmăne pe 2 cu 7 puncte.

Pentru Dinamo au punctat: Bannour (11 goluri), Szasz  (5), Descat (4), Kuduz (3), Alouini (3), Negru (2 ),  Gavriloaia (2), Komogorov (2), Mousavi (1); Sandru (1).

Pentru Turda au înscris :  Ghiță (6 goluri), Pop (4), Pințoiu (4), Thalmaier (3), Lazăr (3), Talas (3), Cîntec (2), Laslo (2), Ignat (1), Pavel (1).

Pentru Dinamo urmează derby-ul de la Chiajna cu Steaua, joi 25 Aprilie de la ora 19 și 15. Turda va primi vizita celor de la Focșani.

După meci am stat de vorbă cu Cristi Ghiță de la Potaissa Turda și Andras Szasz de la Dinamo.