Home > Handbal > Handbal | Steaua face un meci bun la Focșani și continuă să spere la finală

Handbal | Steaua face un meci bun la Focșani și continuă să spere la finală

focsani-steaua

Csm Focșani și Steaua, s-au întâlnit în această seară, în duelul pentru locul 3 al grupei B a play-off-ului. Cele două echipe fuseseră învinse de Dinamo, respectiv Turda, runda trecută.

Steaua avea 2 puncte în clasament înaintea meciului, în timp ce Focșaniul avea 0 puncte.

Startul partidei a fost unul extrem de echilibrat, în minutul 16 scorul fiind doar de 3-3. Focșaniul a fost prima care a forțat desprinderea, iar în minutul 22, se distanțaseră la 8-4. Finalul reprizei le-a aparținut însă stelistilor, care au înscris 3 goluri la rând, iar la ultimul atac al reprizei au egalat la 9.

După pauză, Focșani și Steaua au mers cap la cap doar până la 12-12. De acolo, Steaua a preluat complet controlul partidei. În minutul 48, militarii reușiseră să se desprindă la 20-14. Cei de la Focșani au avut o tresărire de orgoliu și au recuperat din deficit, venind la 21-18 în minutul 55. Bucureștenii nu s-au pierdut cu firea și au refăcut diferența de 5 goluri în final.

Steaua învinge Csm Focșani cu 25 la 20, acumulează 5 puncte în clasament și vine cel puțin până mâine la 2 puncte de locul 2, Potaissa Turda. De partea cealaltă, Focșani râmăne cu 0 puncte.

Pentru Focșani au punctat: Miroiu (6 goluri), Pătru (5), Tutu (3), Mocanu (3), Gramatic (1), Rață (1), Sladic (1).

Pentru Steaua au înscris: Humet (7 goluri), Vujic (3), Milosevic (3), Grbovic (3), Florea (2), Mihalcea (2), Becheru (1), Constantina (1), Mohsen (1), Vegar (1).

Runda viitoare, Steaua va juca la Chiajna, marele derby împotriva lui Dinamo, Joi, 25 Februarie de la ora 19:15. Focșaniul se va deplasa la Turda, pentru meciul cu Potaissa.