Home > Handbal > Handbal | Dobrogea Sud Constanța ia o opțiune serioasă pentru finala ligii naționale

dobrogea-sud-csm-bucuresti

Dobrogea Sud Constanța și Csm București s-au întâlnit în această seară în derby-ul grupei A a play-off-ului ligii naționale.

Înaintea partidei Dobrogea Sud conducea grupa cu 9 puncte, fiind urmată de Csm cu 7.

În startul meciului cele două defensive și-au făcut bine treaba, primul gol venind abia în minutul 4. Prima echipă care a preluat inițiativa a fost Constanța care s-a distanțat la 2 goluri în minutul 10, 5-3. Totuși ei nu au putut să mărească această diferență, iar în minutul 21 s-au văzut egalați la 8.  Mai mult chiar, bucureștenii s-au distanțat și ei la 2 goluri 10-8, minutul 24. Acest avantaj l-au avut pe tabelă și la pauză, unde au intrat cu 12 la 10.

Dobrogenii au ieșit mult mai hotârăți de la cabine. Au egalat întâi la 14 în minutul 36, apoi au preluat definitiv controlul partidei. În minutul 44, puseseră deja 4 goluri peste Csm, 19-15. Acest avantaj l-au menținut constant pe tot parcursul reprizei, iar pe final au început să mărească și mai mult ecartul. În minutul 55, scorul ajunsese la 25-19. Pe final, constănțenii nu au mai forțat, iar diferența în final a fost de 5 goluri.

Dobrogea Sud învinge Csm București cu 28-23. Aceștia pun 5 puncte în clasament peste bucureșteni și sunt în pole position pentru calificarea în finala ligii naționale.

Pentru Dobrogea Sud au punctat: Nikolic (5 goluri), Nistor (4), Chikovani (4), Kevic (4), Crnoglavac (2), Malinovic (2), Cutura (2), Mocanu (2), Andrei (1), Markovski (1), Buricea (1).

Pentru Bucuresteni au marcat: Selicani (6), Esteki (5), Tioumentsev (3), Vrazalic (2), Ramba (2), A.Esteki (2), Pozzer (1), Manescu (1), Rotaru (1).

Etapa viitoare, Dobrogrea Sud va înfrunta pe Dunărea Călărași, în timp ce Csm va juca contra celor de la Poli.

În celalălalt meci al grupei, Poli a învins pe Dunărea scor, 31-26.