Home > Handbal > Handbal masculin | România pierde aproape orice șansă de a se califica la Euro 2020

romania-handbal-masculin

România a învins Lituania scor 28-23, joi în manșa tur a duelului din preliminariile Euro 2020. Însă pentru a păstra în continuare șansele la calificare, trebuia să învingem și în această după amiază în Lituania.

Prima repriză a fost una extrem de echilibrată. În afară unui singur caz, când Lituania a condus cu 5-3, cele două echipe au mers permanent cap la cap. La pauză Lituania a intrat cu avans minim, 12-11.

După pauză, lituanienii au început să forțeze și s-au desprins la 2 goluri în startul reprizei, 13-11. Baieții nostri au reușit totuși să recupereze și de această dată dezavantajul și au egalat la 15. De la scorul de la 17-17, însă românii au avut un moment de cădere. Astfel lituanienii s-au distanțat la 20-17. Tricolorii nu s-au dezmințit, iar lituanii s-au dus la 22-18, având chiar șansă să conducă la 5 goluri. Finalul de meci a aparținut României care a recuperat din handicap. Din pacate, baieții nostri nu au putut decât să reducă diferența la un singur gol.

Lituania învinge România 24-23 și egalează România la puncte. Ai nostri rămân pe locul 3 datorită victoriei la 5 goluri din meciul tur. La primele două locuri, ocupate de Portugalia și Franța nu mai avem șanse decât matematice. Nu ne râmăne decât să sperăm că vom prinde unul dintre cele 4 locuri care se vor califica direct de pe locul 3 la Euro. Va fi dificil însă pentru ca urmează meciurile cu Portugalia și Franța care ne-au învins fără drept de apel în primele 2 meciuri ale grupei. Iar pentru calificarea de pe locul 3 vom mai avea nevoie să acumulăm puncte.

Următoarele meciuri pe care le va disputa România vor avea loc în luna Iunie. Vom juca contra Portugaliei acasă și Franței în deplasare.