Home > Handbal > Handbal masculin | România speră în continuare la Euro după meciul cu Lituania

Handbal masculin | România speră în continuare la Euro după meciul cu Lituania

După înfrângerile din primele două jocuri din grupă, 13-21 cu Portugalia și 21-31 cu Franța, naționala româniei și-a jucat în această seară la Tîrgoviste ultima șansă pentru calificarea la Campionatul European din 2020.

Adversarul care le-a stat în cale tricolorilor a fost selecționata Lituaniei. La fel ca și noi, lituanienii aveau 0 puncte în grupă fiind învinși în primele două partide din grupă.

În prima repriză cele două echipe au mers cap la cap până la 4-4. De acolo tricolorii au început să forțeze, iar în minutul 19 se distanțaseră la 10-5. Echipa noastră a reușit să conducă si la 6 goluri, 13-7. Însă în acel moment tricolorii au avut un moment de cădere, iar oaspeții au venit la 13-11. La cabine, românii au intrat cu avantaj de 3 goluri, 16-13.

În cea de a doua repriză tricolorii au încercat să mențină constant rezultatul înregistrat la pauză. Mai mult, în minutul 45 se distanțaseră din nou la 5 goluri, 22-17. Acest avantaj a fost suficient pentru a le asigura elevilor lui Montoya un final mai ușor. Ei au conservat acest avantaj pâna la finalul partidei.

România câstiga cu 28 la 23 în fața Lituaniei. Tricolorii acumulează 2 puncte și urcă pe locul 3 în clasament. Astfel, păstram în continuare șanse la calificare.

Returul confruntării va avea loc, Duminică, 14 Aprilie, de la 16:30, în Lituania.