Home > Tenis > Irina Begu în sferturi la Melbourne Summer Set 2 după o nouă revenire superbă

Irina Begu în sferturi la Melbourne Summer Set 2 după o nouă revenire superbă

irina-begu-sferturi-melbourne

Irina Begu, nr. 62 WTA, s-a calificat în sferturi la Melbourne Summer Set 2, după ce a trecut de Jasmine Paolini, nr. 53 WTA, scor 3-6, 6-2, 6-3, după două ore de joc.

Irina a început puternic partida și s-a desprins la 2-0. Italianca a revenit în forță și a luat cinci game-uri consecutive. În ultime două game-uri ale setului, cele două și-au făcut serviciul iar Paolini și-a adjudecat primul set cu 6-3.

Irina a pornit în forță și actul secund și s-a distanțat la 3-0. Italianca a reușit să vină la 2-3, dar Begu a izbutit o nouă serie de trei game-uri consecutive închizând astfel setul secund cu 6-2.

După ce în primele două game-uri ale devisivului cele două și-au făcut serviciul, Irina a apăsat puternic pe accelerație și s-a desprins la 4-1. Italianca a reușit din nou să vină la un game în spate, 3-4, dar Begu a câstigat ultimele două game-uri ale setului pe care l-a închis la 6-3.

În sferturi, Irina Begu va juca cu Amanda Anisimova, nr. 78 WTA, cea care a trecut în turul II de Sorina Cîrstea, scor 6-4, 6-1.