Home > Tenis > Melbourne Summer Set 1 |Naomi Osaka se află `într-o formă bună și reușește un dublu 6-1 în fața Marynei Zanevska, în mai puțin de o oră

Naomi Osaka (13WTA) o întâlnește pe Maryna Zanevska (82WTA) pe Rod Laver Arena.

Nipona se desprinde rapid printr-un break făcut devreme și conduce cu 3-0. Maryna Zanevska reușește să își facă simțită prezența pe tabelă. Osaka se află într-o stare excelentă de joc, în care serviciul joacă un rol important, 4-1. Naomi Osaka își procură două mingi de break, dar Maryna Zanevska a pregătit două servicii bine plassate care i-au pus probleme câștigătoarei de Grand Slam-uri. După o luptă aprigă pentru puncte, Naomi Osaka servește pentru câștigarea primului set. Setul se încheie în favoarea niponei, 6-1.

Naomi Osaka începe setul secund cu break, un cadou oferit niponei după ce adversara a comis două duble greșeli. Jucătoarea din Japonia își face serviciul și se desprinde de Zanevska. Nipona sparge serviciul advers pentru a doua oară în set și se apropie de victorie. Dominația lui Osaka este una clară, 4-0. Naomi face spectacol oferind lovituri deosebite, un contre-pied și câștigă un punct important în game. Belgianca câștigă primul game din setul secund după ce Osaka trimite o minge în fileu, 4-1. Osaka își face serviciul și se Zanevska servește pentru a rămâne în meci. Din dorința de a încheia un punct rapid, Zanevska greșește și îi oferă niponei 3 mingi de meci. Zanevska nu renunță și reușește un ace pe care Naomi Osaka il aplaudă. O dreaptă trimisă în fileu aduce învingerea Marynei și triumful lui Naomi.

Naomi Osaka se impune în fața Marynei Zanevska cu un dublu 6-1. Prima favorită a turneului o va întâlni în sferturi pe Andrea Petkovic.