Home > Tenis > Jaqueline Cristian câstigă la primul ei meci în FED Cup și restabilește egalitatea cu Rusia

Jaqueline Cristian, nr. 197 WTA, a întâlnit-o în această seară pe Veronika Kudermetova, nr. 38 WTA, în cea de a patra partidă a întâlnirii Romania – Rusia din play-off-ul pentru calificarea în Grupa Mondială a FED Cup.

Rusoaica a început mai bine și a făcut break în chiar primul game al partidei. Aceasta a reușit să ducă acest break cu serviciu până la scorul de 5-3. Jaqueline a reușit să recupereze break-ul și să egaleze la 5. Mai mult chiar, sportiva noastră a reușit să câstige și următoare două game-uri astfel că a luat primul set cu 7-5.

În setul secund, rusoaica a făcut din nou break în primul game al setului. Replica lui Jaqueline a venit imediat, aceasta căstigând patru game-uri la rând. Până la finalul setului s-a mers cu serviciul, astfel încât sportiva luând și setul secund, 6-3

Jaqueline Cristian o învinge pe Veronika Kudermetova, scor 7-5, 6-3, într-o oră și 30 de minute , iar România restabilește egalitatea în întâlnirea cu Rusia, 2-2.

Câstigătoarea acestei confruntării se va decide în meciul de dublu, cei doi căpitani nejucători, Florin Segărceanu și Igor Andreev, urmând să decidă ce jucătoare vor trimite în teren pentru acest meci.