Home > Tenis > Ana Bogdan pierde dramatic cel de al treilea meci al înfruntării dintre România și Rusia

Ana Bogdan, nr. 90 WTA, a întâlnit-o în această după amiază pe Ekaterina Alexandrova, nr.28 WTA, în cel de al treilea meci al confruntării România-Rusia din play-off-ul pentru Grupa Mondială a FED Cup.

În primul set s-a mers cap la cap cu serviciul până la 5-5. Alexandrova a reușit să facă break în game-ul al 11-lea, iar în game-ul următor a închis primul set la 7-5.

Ana a început bine setul secund și s-a distanțat la 2-0. Rusoaica a revenit însă imediat și a egalat la 2. S-a mers apoi cu serviul până la 4-3 pentru sportiva noastră. Aceasta a reușit să facă break-ul, pe care l-a concretizat apoi cu serviciul închizând setul secund la 6-3.

În decisiv, s-a mers cu serviciul până la 6-5 pentru Alexandrova. În următorul game, rusoaica a făcut break la 0 și a închis decisivul la 7-5.

Ekaterina Alexandrova o învinge Ana Bogdan, scor 7-5, 3-6, 7-5, în două ore și 25 de minute și aduce Rusia în avantaj în fața României, 2-1.

În cea de a patra partidă, Gabriela Ruse o va înfrunta pe Veronika Kudermetova.