Home > Tenis > Ana Bogdan restabileste egalitatea în confruntarea cu Rusia

Ana Bogdan restabileste egalitatea în confruntarea cu Rusia

Ana Bogdan, nr. 90 WTA, a întâlnit-o în această seară pe Veronika Kudermetova, nr.38 WTA, în cel de al doilea meci al confruntării România – Rusia din play-off pentru Grupa Mondială a FED Cup.

În primul set, rusoaica a fost prima care a făcut break la 1-1, dar Ana a răspuns imediat și a egalat la doi. S-a mers apoi cu serviciul până la 4-3 pentru româncă, când aceasta a reușit să facă break. Sportiva noastră a închis apoi setul pe propriul serviciu la 6-3.

În setul doi s-a mers cu serviciul până la 3-2 pentru Kudermetova. Aceasta a reușit să facă break-ul pentru 4-2, însă Ana a revenit imediat și a egalat la 4. S-a mers apoi cot la cot până în tie-break. Aici rusoaica a reușit să câstige la limită la 5.

Setul decisiv a fost la discreția Anei. Aceasta s-a dus repede la 3-0. După ce Kudermetova a făcut și ea un game de serviciu, sportiva noastră a reușit alte trei game-uri la rând și a câstigat setul decisiv cu 6-3.

Ana Bogdan o învinge pe Veronika Kudermetova, scor 6-3, 6-7(5), 6-1 după două ore și 15 minute de joc și egalează la unu pentru România înfruntarea cu Rusia.

Pentru Ana urmează mâine de la ora 14 partida cu Ekaterina Alexandrova, duelul primelor rachete ale celor două combatante.