Home > Fotbal > Lazio învinge pe CFR și menține suspansul pentru calificarea în primăvara europeană

CFR a întâlnit-o în această seară pe Lazio pe stadionul Olimpico din Roma în etapa a 5-a a grupei E din Europa League.

Înaintea meciului, CFR ocupa locul 2 cu 9 puncte, în timp ce Lazio era pe 3 cu 3 puncte.

Lazio a început partida în următoarea formulă: Proto – Bastos, Vavro, Acerbi – Lazzari, Parolo, Cataldi, Luis Alberto, Jony – Correa, Adekanye.

Dan Petrescu a trimis pe teren următorul prim 11: Arlauskis – Peteleu, Cestor, Burcă, Boli, Camora – Djokovici, Bordeianu, Culio – Omrani, Păun.

În Minutul 16, Cataldi înalță o minge peste apărarea CFR-ului, aceasta ajunge Adenkaye care reia însă mult pe lângă din poziție favorabilă. În minutul 25, mingea ajunge Correa la marginea careului, acesta intră în careu, scapă de atacurile apărării clujene și deschide scorul. În minutul 27, Burcă trage puternic de la 25 de metri, dar mingea trece puțin pe lângă. În minutul 32, Luis Alberto preia o minge respinsă de apărarea ardelenilor la marginea careului și șutează, dar mingea se scurge milimetric pe lângă. În minutul 38, Djokovic trage puternic de la 30 de metri cu pământul, însă mingea lovește bara. În minutul 41, Luis Alberto îl lansează excelent pe Correa care scapă singur cu portarul, dar șutul său trece pe lângă poartă.

În minutul 47, la o minge aruncată în careul italienilor, Păun îl presează pe Acerbi care reia spre proprie poartă, însă Proto este la post și respinge peste poartă. În minutul 54, Păun șutează bine din unghi din interiorul careului, Proto respinge în față, iar Omrani este blocat în ultima clipă să trimită mingea în plasă. În minutul 72, Djokovic îi trimite lui Omrani la marginea carelui, iar acesta șutează puternic puțin pe lângă.

Lazio învinge pe CFR cu 1-0, acumulează 6 puncte și vine la 3 lungimi în spatele ardelenilor. CFR este în continuare la mână ei pentru calificarea în primăvara europeană, având nevoie de doar un punct în ultimul meci pentru calificare.

CFR va întâlni în ultimul meci al grupei pe Celtic în data de 12 Decembrie în Gruia.

dan-petrescu-cfr-fc-arges
Dan Petrescu, încă rezervat: „E departe titlul”
balaj-atac-fcsb
Cristi Balaj o atacă subtil pe FCSB
Lovro-Cvek-cfr
CFR l-a transferat pe Lovro Cvek
dan-petrescu-cfr-rapid
Dan Petrescu, nervos după victoria cu Rapid: „În play-off facem 0 puncte dacă jucăm așa”