Home > Fotbal > Liverpool ia o opțiune serioasă pentru titlul in Premier League

Liverpool ia o opțiune serioasă pentru titlul in Premier League

Liverpool a obținut o victorie ce se poate dovedi decisivă în cursa pentru titlu în Premier League, victoria asupra campioanei Manchester City de pe Anfield oferindu-le un avans de opt puncte în fruntea clasamentului.
Confruntarea dintre cele două superputeri ale Angliei fusese catalogată ca un moment definitoriu în încercarea de 30 de ani a lui Liverpool de a obține titlul – iar acest rezultat îi lasă cu un avantaj important în fața lui Leicester City, formația de pe doi.
Liverpool a preluat conducerea după numai șase minute, când Fabinho a prins un șut fantastic de la 25 de metri, care nu i-a oferit nicio șansă portarului Claudio Bravo, cel care i-a luat locul lui Ederson accidentat. Golul a fost validat după ce s-a verificat prin VAR un posibil hent a lui Trent Alexander-Arnold, înainte ca mingea să ajungă la Fabinho.
Manchester City a controlat posesia, dar echipa lui Jürgen Klopp este nemiloasă în atac, asa cum s-a dovedit atunci cand Mohamed Salah a dublat dublat avantajul șase minute mai tarziu, înscriind cu capul după superba centrare a lui Andrew Robertson.
Liverpool a avut șansa să facă 3-0 la lovitura de cap a lui Raheem Sterling , iar șutul deviat a lui Sergio Agüero a lovit bara. Totul s-a terminat pentru City la șase minute după pauză, când Jordan Henderson a centrat la colțul lung , Bravo a ezitat să iasă, iar Sadio Mané a înscris.
Bernardo Silva a redus din handicap cu 12 minute înainte de final , dar a fost prea târziu pentru City, care nu a putut profita de posesia lor abundentă și de ocaziile create. Acum aceștia se află la nouă puncte de lider, pe locul patru.
Guardiola era un car de nervi la fluierul final, părând să-i mulțumească sarcastic arbitrului Michael Oliver înainte de a părăsi terenul.
Între timp, Liverpool sărbatoarea o victorie care le oferă o opțiune serioasă la titlul din Premier League.
Real Madrid, regina Europei!
Manchester City a câștigat titlul de campioană după o revenire senzațională cu Aston Villa
rooney-despre-ronaldo
Rooney: „Transferul lui Ronaldo nu a funcționat și United are nevoie de jucători mai tineri”