Home > Fotbal > Liverpool învinge fără drept de apel pe Anfield și rămâne singură pe prima poziție în Premier League

Liverpool și-a menținut locul în fruntea Premier League și au început sezonul cu un procentaj de 100% după 3 meciuri învingând fără drept de apel pe Arsenal pe Anfiel.
Tunarii, singura echipă alături de Liverpool care mai câstigaase primele două jocuri, a avut ocazia să surprindă pe Liverpool într-o prima repriză strânsă, mai ales atunci când transferul de 72 de milioane de lire sterline, Nicolas Pepe a fost cu greu scos de portarul Adrian.
Liverpool a preluat controlul atunci când Joel Matip i-a adus în avantaj cu o lovitură de cap puternică din centrarea din corner a lui Trent Alexander-Arnold, cu patru minute înainte de pauză.
Iar orice speranță a managerului Unai Emery de a reîntoarce scorul a fost risipită în minutul 49, după o greșeală a noului transfer David Luiz, care l-a tras de tricou inutil pe Mohamed Salah în careu.
Atacantul egiptean al lui Liverpool a transformat penalty-ul și apoi l-a driblat pe Luiz din nou la marginea careului și a finalizat cu un șut la colțul lung din 10 metri pentru 3-0.
Rezerva celor de la Arsenal , Lucas Torreira, a înscris golul de onoare, dar nimic nu i-a stat în calea celei de-a 12-a victorii succesive din Premier League a lui Liverpool, egalând cea mai bună serie de victorii a lor ce datează din perioada aprilie – octombrie 1990.
Real Madrid, regina Europei!
Manchester City a câștigat titlul de campioană după o revenire senzațională cu Aston Villa
rooney-despre-ronaldo
Rooney: „Transferul lui Ronaldo nu a funcționat și United are nevoie de jucători mai tineri”