Home > Fotbal > Dinamo învinge pe Hermannstadt și trimite FCSB pe ultimul loc al clasamentului

Dinamo învinge pe Hermannstadt și trimite FCSB pe ultimul loc al clasamentului

Dinamo si FC Hermannstadt s-au întâlnit în această în Ștefan cel Mare în ultimul meci al etapei a șaptea din Liga 1.
Înaintea etapei Dinamo se afla pe locul 14, în timp ce FC Hermannstadt ocupa locul 9.
Dinamo a început meciul în următoarea componență: Piscitelli – Ciobotariu, Klimavicius, Popescu, Corbu – Filip, Nistor – Fabbrini, Sorescu, Neicuțescu – Montini.
FC Hermannstat a trimis pe teren următoarea formulă: Pop – Măţel, Viera, Stoica, Opruţ – Pires, Caiado – Petrescu , Joalisson, Cordea – Debeljuh.
În minutul 14, Petrescu i-a centrat excelent lui Debeljuh, însă reluarea acestuia din plonjon este scoasă de Piscitelli. În minutul 19, Nistor centrează din lovitură libera, iar Ciobotariu reia cu capul în plasă din 5 metri. În minutul 28, Mățel îl gașeste liber în careu pe Cordea însă șutul acestuia în diagonală este parat de portarul gazdelor.
În minutul 55, Mihai Popescu îl faultează în careu pe Petrescu și se acordă penalty. Șutul lui Caiado din penalty este parat de Piscitelli. În minutul 64, Pop îl faultează pe Popa în careu, iar Dinamo primește și ea penalty. Nistor transformă fară probleme si dublează avantajul gazdelor. În minutul 74, Nistor îi centrează lui Klimavicius care reia cu capul pentru 3-0.
Dinamo învinge pe FC Hermannstadt cu 3-0 și urcă până pe locul 9 în clasament.
Etapa viitoare, Dinamo se va deplasa la Sf. Gheorghe pentru meciul cu Sepsi, in timp ce FC Hermannstadt va primi vizita Chindiei Târgoviște.