Home > Fotbal > Liverpool învinge pe Genk și se califică matematic în optimi

Liverpool învinge pe Genk și se califică matematic în optimi

Deținătoarea Ligii Campionilor, Liverpool a obținut o altă victorie în competiție învingând pe Genk pe Anfield.

Trupa lui Jürgen Klopp a pierdut în fața celor de la Napoli în meciul de deschidere din Grupa E – singura lor înfrângere în orice competiție din acest sezon -, dar au obținut apoi trei victorii consecutive.

Georginio Wijnaldum a înscris cu un șut cu sete din 4 metri , după ce căpitanul Sebastian Dewaest a respins total greșit centrarea lui James Milner.

Gazdele nu au reușit să-și mărească avantajul luat în minutul 14, iar atacantul tanzanian al lui Genk, Mbwana Samatta, a reușit să aducă egalitatea pe tabelă marcând cu o lovitură de cap dintr-o lovitură de colț, cu cinci minute înainte de pauză.

După ce a marcat de două ori în Belgia, când Genk a fost învinsă cu 4-1 pe 23 octombrie, Alex Oxlade-Chamberlain a marcat golul victoriei la începutul reprizei a doua.După o pasă primită de la Salah în marginea careului, a pivotat și a șutat fără speranțe pentru portarul oaspeților

Liverpool se află la conducerea grupei în fața echipei din Serie A, Napoli, care remizat 1-1 cu Red Bull Salzburg.

Real Madrid, regina Europei!
Manchester City a câștigat titlul de campioană după o revenire senzațională cu Aston Villa