Home > Fotbal > Pagricia Țig trece și ea de primul tur la Seul

Pagricia Țig trece și ea de primul tur la Seul

Patricia Țig, nr. 124 WTA, a întâlnit-o în această dimineață pe Danka Kovinic, nr. 117 WTA în primul tur al turneului de la Seul.
Muntenegreanca a început mai bine partida si a condus cu 2-0. Românca a revenit imediat și a egalat la doi. S-a mers apoi cu serviciul până la 4-4 când Patricia a mai făcut un break. În game-ul următor l-a confirmat cu serviciul și a închis primul set, 6-4.
Deși în startul setului secund românca a făcut break, Kovinic a reușit doua break-uri la rând și s-a distanțat la 4-1. Până la finalul setului s-a mers cu serviciul, astfel că muntenegranca și-a adjudecat setul secund cu 6-3.
În decisiv, Patricia a făcut break la 4-3 și a servit pentru meci, însă Kovinic a făcut re-break-ul, iar apoi a egalat la 5. S-a ajuns în tie-break, pe care Patricia l-a jucat aproape perfect și l-a câstigat la 3.
Patricia Țig o învinge pe Danka Kovinic scor 6-4, 3-6, 7-6(3) după 3 ore de luptă și merge în turul secund la Seul.
Acolo ea va da peste Paula Badosa, nr. 88 WTA.