Home > Tenis > Ana Bogdan în turul secund la Seul. Mihaela Buzărnescu eliminată

Ana Bogdan în turul secund la Seul. Mihaela Buzărnescu eliminată

Ana Bogdan, nr. 143 WTA, a întâlnit-o în această dimineață pe Polona Hercog, nr.51 WTA, în primu tur al turneului de la Seul.
În primul set, s-a mers cap la cap cu serviciul până la 4-3 pentru Ana. Aceasta a făcut break pentru 5-3, iar în game-ul următor a confirmat cu serviciul, închizând primul act, 6-3.
În setul doi, slovena a făcut break în game-ul al șaselea ca mai apoi să servească perfect până la finalul setului pe care și l-a adjudecat cu 6-3.
Decisivul aproape că nu a avut istoric. Sportiva noastră s-a distanțat aproape imediat la 5-0. Slovena a reușit și ea un game de onoare, înainte ca Ana să închidă setul, 6-1.
Ana Bogdan o învinge pe Polona Hercog, scor 6-3, 3-6, 6-1, într-o oră și 45 de minute și merge în turul secund la Seul.
Acolo ea o va întâlni pe americanca Kristie Ahn.
Într-o altă partidă din turul I de la Seul, Mihaela Buzărnescu a fost învinsă de Priscilla Hon, scor 6-3, 6-4. Sportiva noastră părea favorită clară după semifinala de săptămâna trecută de la Hiroshima.