Home > Tenis > Patricia Țig continuă forma buna și la Jurmala. Cîrstea, un nou rezultat rușinos

Patricia Țig, nr. 264 WTA a întâlnit-o în această după amiază pe indianca Ankita Raina, nr. 191 WTA, în primul tur al turneului de la Jurmala.
Patricia a pornit ca din tun și s-a distanțat la 4-0. Cele două și-au făcut apoi serviciul până la finalul setului, astfel ca românca și-a adjudecat primul set, 6-2.
Setul doi aproape nu a avut istoric. Patricia s-a dus rapid la 5-0, indianca a reușit și ea sa ia un game de onoare, ca sportiva noastră să închidă și setul 2, 6-1.
Patricia Țig o învinge pe Ankita Raina, 6-2, 6-1, într-o oră și 5 minute. Ea o va întâlni în turul 2 pe învingătoarea dintre Anhelina Kalinina și Katerina Siniakova.
Din păcate Sorana Cîrstea continuă forma slabă. Ea a fost învinsă în cadrul aceluiași turneu, fară drept de apel de Valentyna Ivakhnenko, nr. 228 WTA, scor 6-0, 6-4.
sorana-cirstea-optimi-indian-wells
Sorana Cîrstea, în optimi la Indian Wells
Sankt Petersburg WTA 500 | Sorana nu îi poate face față lui Anett Kontaveit și pierde o partidă dramatică
Adelaide International 2 | Sorana Cîrstea pierde în două seturi lupta în fața Anhelinei Kalinina 6-3, 6-2