Home > Fotbal > Poli Iași furnizează surpriza și elimină Craiova din Cupa României

Poli Iași furnizează surpriza și elimină Craiova din Cupa României

Poli Iași s-a calficat în semifinalele Cupei României după ce a învins dramatic pe CS Universitatea Craiova în această seară în Copou, scor 3-2.

Breeveld a deschis scorul în minutul 13 cu o execuție spectaculoasă de la 20 de metri de poartă. Același Breeveld i-a centrat excelent lui Horșia în minutul 42, acesta înscriind un gol de generic printr-o foarfecă laterală.

Nistor i-a readus pe olteni în joc după ce a transformat un penalty în minutul 54. Fostul dinamovist a reușit dubla în minutul 89, acesta luând o acțiune pe cont propriu și șutând cu pământul de la marginea careului fără șanse pentru Rusu. În prelungirile partidei, Breeveld a adus victoria ieșenilor cu o reluare imparabilă din cinci metri.

Poli Iași: Rusu – Cabral, Frăsinescu, Klimavicius, Şerban – De Iriondo, Breeveld, Horşia (Omoh ’54), Grădinaru – Luckassen (Mahamadou ’72), Andrei Cristea (Passaglia ’59) . Antrenor: Mircea Rednic;

Craiova: Pigliacelli – Ivan, Acka (Bancu ’88), Dielna (Qaka ’46), Vătăjelu – Nistor, Cosic, Cicâldău – Mihăilă, A. Popescu (Koljic ’24), Bărbuţ. Antrenor: Corneliu Papură;

Arbitri: Andrei Chivulete – Ciprian Dan, Mihai Marica – Florin Andrei;

Poli Iași: 25’ Luckassen, 56’ De Iriondo, 77’ Rusu;

Craiova: 41’ Cosic;

Poli Iași i se alătură lui Sepsi și Dinamo în semifinalele Cupei, iar mâine se va afla și ultima semifinalistă. Semifinalele se vor decide prin tragere la sorți.

Laurențiu Reghecampf, după victoria de la Clinceni: „Un meci slab” + Cum comentează tehnicianul oltenilor șansele Craiovei de a intra în lupta la titlu
Craiova învinge Clinceni și e tot mai sigură de play-off
Reghecampf a plâns pe bancă în succesul categoric al echipei sale. „Mi-au dat și mie lacrimile”, a recunoscut tehnicianul oltenilor