Home > Fotbal > Poli Iași smulge spectaculos un punct în deplasare cu Sepsi

Poli Iași smulge spectaculos un punct în deplasare cu Sepsi

sepsi-poli-iasi-liga-1

Sepsi și Poli Iași au remizat în această seară la Sf. Gheorghe, scor 3-3 (3-1), în primul meci al etapei a 22-a din Liga 1.

Vega a deschis scorul în minutul 2 pentru oaspeți cu un șut senzațional de la 25 de metri. Fulop a restabilit egalitatea în minutul 17 dintr-un penalty dictat în urma unui hent în careu a lui Oneaa. Un minut mai târziu Safranko a adus-o pe Sepsi în avantaj, înscriind cu capul în poarta goală după o centrare perfectă a lui Golofca. Acesta a dus scorul la 3-1 în minutul 42, cu un șut sub transversală din marginea careului.

Calcan i-a readus pe moldoveni în meci în minutul 77, cu o semi-foarfecă execetată perfect din centrarea lui Onea. Gaitan a restabilit egalitatea la ultima fază a meciului, împingând în poartă din cădere o minge șutată greșit de Baxevanos.

Sepsi : Fejer – Deligiannidis, Bouhenna, Ninaj, Ştefănescu – Achahbar (Nouvier ’71), Eder Gonzales, Fulop – Golofca (Dumiter ’75), Safranko, Petrila (Tamas ’46). Antrenor: Leo Grozavu;

Poli Iaşi: Brînză – Onea, Popa, Mihalache, Buşu – Moisa (Vanzo ‘1, Zajmovic ’64), Gaitan, Passaglia – Popadiuc (Calcan ’73), Vega, Flores (Baxevanos ’65). Antrenor: Andrei Cristea;

George Găman – Adrian Popescu, Ferencz Tunyogi;

Sepsi : Safranko ’62, Gonzalez ’76, Ştefănescu ’89, Fejer ‘90+1;

Poli Iaşi: Onea ’16, Passaglia ’25, Buşu ’87, Vega ‘89;

După acest egal, Sepsi se menține pe locul 4 cu 34 de puncte, în timp ce Poli Iași este pe 16 cu 16 puncte.

Etapa viitoare, Sepsi va juca în deplasare cu Dinamo, iar Poli Iași va primi vizita Astrei.