Home > Fotbal > Prima victorie după 19 ani pentru o națională a României la un turneu final.

Prima victorie după 19 ani pentru o națională a României la un turneu final.

romania-croatia-euro

Naționala de tineret a României a debutat în această seară la San Marino la Euro 2019 U21, împotriva reprezentativei similare a Croației.

Mirel Rădoi a trimis pe teren următoarea formulă: Radu – Manea, Nedelcearu, Pașcanu, Ștefan – Băluță, Cicâldău – Man (84′ Olaru), Hagi, Ivan (72′ Coman) – Pușcaș (88′ Petre).

Croația a început în următoarea compenență: Posavec – Uremovic, Katic, Benkovic, Sosa – Vlašic, Šunjic, Moro – Halilovic, Jakoliš, Brekalo (14′ Bradaric ).

România a început în forță iar în minutul 3 Băluță îi pasează ideal lui Puskas care scapă spre poartă. Vârful lui Palermo intră în unghi însă șutul său se duce printre picioarele portarului. Din păcate forța șutului a fost atenuată și Posavec a putut să împiedice mingea să intre în plasă.  În minutul 6, Man îl pune la încercare pe Posavec, însă acesta este la post. În minutul 8, Puskas pătrunde în careu, șutează, iar șutul său este oprit cu mâna de Benkovic. După consultarea VAR-ului se dictează penalty. Acelasi Puskas transformă sigur. După numai trei minute, portarul Posavec iese greșit la o centrare, Puskas ajunge la minge înaintea lui și o trimite spre poartă. Fundașii croați resping de pe linia porții, dar Hagi vine nemarcat și înscrie pentru 2-0. În minutul 18, Vlasic interceptează o minge, intră în centru, șutează și reduce din handicap. În minutul 20, același Vlasic trage din marginea careului, dar Radu intervine providențial. La ultima fază a primei reprize, Ștefan îî pasează în centrul careului lui Ivan, acesta driblează un adversar, dar trimite departe de poartă. La pauză am intrat cu avantaj minim, 2-1.

În minutul 54, Hagi execută o lovitură liberă din marginea careului, dar din păcate mingea lovește transversala. În minutul 66, Băluță interceptează o minge de la un adversar, intră în careu, driblează un adversar și șutează fără speranțe pentru Posavec. În minutul 88 Muric execută o lovitură liberă din marginea careului, dar Radu intervine fantastic.  În minutul 91, Manea centrează de pe partea dreaptă la Adrian Petre, care trimite în plasă. Golul este confirmat și de VAR și tabela este închisă.

România învinge Croația cu 4-1 și obține prima victorie de la acest turneu final. De altfel, este prima victorie după 19 ani a unei naționale de fotbal a României la un turneu final.

În tribunele stadionului din San Marino au fost prezenți aproximativ 5000 de suporteri români ce au cântat pe tot parcursul meciului. Recitatul acestora a fost încheiat cu „Treceti Batalioane Romane Carpatii”.

Următoarea partidă pentru România va avea loc Vineri, de la ora 19-30, împotriva Angliei.

Tricolorele termină Mondialul cu o înfrângere. Pe ce loc s-au clasat româncele
Ce urmează pentru România după înfrângerea la limită suferită în fața Olandei?
Înfrângere dramatică pentru tricolore! Au revenit de la -6 pe tabelă și au ratat milimetric egalul în fața campioanei en-titre